Vinnare av 2008 års Ebbe Nielsen-pris är Dr. Vince Stuart Smith, cybertaxonom vid the Natural History Museum i London.
GBIF delar ut det årliga Ebbe Nielsen-priset på 30 000 euro (€) till en forskare som i sitt arbete kombinerar biosystematisk och biodiversitetsinformatisk forskning på ett nytt och spännande sätt.
GBIFs vetenskapliga kommitté motiverar 2008 års val med att: Dr. Smith är en av arkitekterna bakom framtidens cybertaxonomi. Genom sitt arbete har han på ett framgångsrikt och innovativt sätt lyckats integrera sin breda bakgrund i systematik med sitt starka intresse för att använda webben som ett redskap för vetenskapskommunikation. Vid sidan av andra viktiga arbeten inom biodiversitetsinformatik erkänns Dr. Smith för utvecklingen av “Scratchpads”.
Scratchpads är ett verktyg som underlättar nätverksbyggande för grupper av forskare som vill skapa, dela och publicera digital biodiversitetsinformation på ett enkelt och intuitivt sätt. Detta arbete har redan haft betydande inflytande inte bara på det sätt som systematiker utför sitt arbete, utan även på den effektiva integrationen av dessa ansträngningar i cybertaxonomins e-infrastruktur som är under utveckling hos initiativ som GBIF och EDIT (the European Distributed Institution for Taxonomy).
För ytterligare information hänvisas till GBIF-sekretariatets nyhetssida.
Länkar
Scratchpads
GBIF-sekretariatet

